Сучасна діагностика має багатий інструментарієм методів і прийомів, але найточнішим є магнітно-резонансна томографія або МРТ. З появою в 1973 році цього високотехнологічного інструменту вдалося врятувати багато життів. Він радикально вплинув на діагностику в цілому, так як дав можливість зазирнути всередину людини в деталях, більш точних, ніж давали рентген і КТ. МРТ дозволяє отримувати пошарові зображення органів товщиною в кілька мікрон. Комп’ютер трансформує ці знімки в об’ємну модель. Попередній діагноз диктує область дослідження. Але іноді для більшої діагностичної чутливості лікар рекомендує пройти МРТ з контрастуванням, що передбачає внутрішньовенне введення парамагнетіческіх контрастних сполук. У пацієнтів часто виникають питання: «А що таке МРТ з контрастом? І чим вона відрізняється від звичайної МРТ? »

Що таке МРТ з контрастом?


При МРТ з контрастом пацієнту вводять спеціальний барвник, який дозволяє на знімку краще висвітлити досліджувану область. Особливо це актуально при діагностуванні злоякісних новоутворень, так як контраст, осідаючи в клітинах пухлини, дає велику чіткість контурів, розмірів, структури пухлини і її метастазів. Швидкість кровообігу в області дослідження впливає на час розподілу барвника і силу магнітного сигналу.


Контрастну речовину для МРТ – види і властивості


Контрастними агентами можуть бути гідрофільні комплексні сполуки з високою концентрацією катіонів гадолінію. Речовини з групи магніто-фармацевтики відрізняються від тих, що застосовуються в рентгенографії. Вони менш токсичні, ніж контраст, що містить солі йоду і суміші, які використовуються в КТ і флюорографії.
Алергія на з’єднання гадолінію у вигляді свербежу в очах і кропив’янки зустрічається вкрай рідко. Якщо реакція і має місце, то вона протікає м’якше і легко виліковується. Поліпшення візуалізації досягається за рахунок того, що гадоліній по кровоносних судинах потрапляє в м’які тканини і там накопичується. Особливість гадолінію полягає в його здатності підсилювати магнітний сигнал при МРТ, що покращує якість знімків. Речовин для контрасту існує багато. Їх умовно ділять на наступні групи:

 • Внутрішньосудинні. Барвник вводиться в вену в повному обсязі. Розрахунок ведеться за формулою 0,2 мг / кг ваги. Це можуть бути речовини на основі оксиду заліза, який володіє суперпарамагнітна властивостями. Сюди ж можна віднести і сполуки марганцю.
 • Болюсное контрастування. Барвник вводиться теж внутрішньовенно, але дозовано через крапельницю. Хід томографії та подача пігменту синхронізуються.
 • За допомогою пероральних агентів сканують органи шлунково-кишкового тракту. Крім з’єднань марганцю і гадолінію, використовують і деякі натуральні продукти, наприклад, чорничний і зелений чай за високий вміст марганцю.


Томографія з барвником коштує дорожче звичайної, але повністю виправдовує більш високу вартість.

Показання для томографії з контрастом

Сьогодні 1/5 частина МРТ проводиться з використанням контрасту. Рішення проводити МРТ з контрастом або без приймає лікар. Цей метод краще в наступних випадках:

 • злоякісні новоутворення;
 • підозра на присутність інфекції і запального процесу в організмі;
 • розсіяний склероз;
 • менінгеальні патології;
 • проблеми з хребтом;
 • аномалії органів травлення;
 • як продовження дослідження, проведеного без використання барвника.

Протипоказання до МРТ з контрастом


Негативний вплив барвника під час дослідження виключено. Він не призводить до ускладнень і після процедури. Протипоказань небагато, це:

 • первые 3 месяца беременности из-за особой восприимчивости плода;
 • індивідуальна непереносимість до будь-якого компонента барвника;
 • бронхіальна астма;
 • ниркова і печінкова недостатність. Наслідком використання гадолінію може стати нефрогенний фіброз;
 • захворювання серця і судин;
 • зневоднення тканин організму;
 • прийом деяких медикаментів, наприклад, β – блокаторів.

У всіх інших випадках, у тому числі і дітям, томографію з контрастом проводити можна. Іноді обставини змушують зробити МРТ із застосуванням барвника навіть майбутній мамі. Контрастні речовини виводяться з калом і не надають побічної дії на здоров’я обстежуваного. Несприятливі для дослідження чинники не можна розглядати як остаточні. Рішення про допуск приймає лікар, що лікує відповідну патологію.


Підготовка до дослідження


Принципових відмінностей у томографії з контрастом у порівнянні зі звичайною не існує. Але є кілька загальних рекомендацій перед її проведенням:

 • Перед дослідженням необхідно зняти всі предмети, виконані з металу. У приміщення з магнітною установкою заборонено заносити мобільні телефони.
 • Не можна користуватися косметикою, так як мікрочастинки металу можуть погіршити результат дослідження. Лікар повинен знати і про татуювання на тілі пацієнта.
 • Зняттю підлягають і зубні протези.


Додаткова підготовка буде потрібно при дослідженні органів черевної порожнини – за 5 годин до сканування доведеться відмовитися від їжі і води. За годину до дослідження органів малого таза необхідно випити 1 л води для більшої достовірності результатів. Після попередніх знімків, отриманих без барвника, виконується ін’єкція, для чого лаборант вводить внутрішньовенно контрастну речовину. Після проведення МРТ з контрастом лікар порівнює результати проведених досліджень для отримання максимальної інформації про стан конкретної області та постановки правильного діагнозу. А це вже перший крок на шляху до одужання.